Кафедра української та іноземних мов
Лук’янець Тетяна Геннадіївна
Завідувач кафедри української та іноземних мов
Ми раді вітати Вас!
На даній сторінці Ви знайдете інформацію про нашу кафедру: навчання, нормативно-правову базу, новини українського та світового спорту, а також важливі події, заходи, конференції в яких Ви можете прийняти участь особисто.
Перелік дисциплін, що викладаються на кафедрі
ІСТОРІЯ КАФЕДРИ
Кафедра іноземних мов утворена 1949 р., а в 1992 року її було реорганізовано у кафедру української та іноземних мов.
За період існування її очолювали Ніна Павлова-Барятинська (1949-1953); Микола Марфієвич (1960-1964); Любов Ліпська (1964-1991), яка працювала в університеті 43 роки (за участь у київському підпіллі як учасник бойових дій та була нагороджена медалями та орденом Вітчизняної війни II ступеня); Л. Бардіна (1992-2015), М.М. Кудря (2015-2020). З 2020 р. кафедру очолює Т. Г. Лук’янець, кандидат філологічних наук, доцент.
Метою викладання мов в університеті є навчання фахівців нової генерації: кваліфікованих, грамотних, мовно компетентних, які б досконало, ґрунтовно володіли українською та іноземними літературними мовами у повсякденно-професійній сфері, набули навичок комунікативно виправданого використання засобів мови, оволоділи мовою конкретної спеціальності, фаху. Акцент переноситься з традиційної настанови – засвоєння відомостей про літературні норми усіх рівнів мовної ієрархії – на формування навичок професійної комунікації, студіювання особливостей фахової мови, на розвиток культури мови, мислення і поведінки особистості.
Тому на заняттях студенти університету знайомляться з культурно-етичними нормами, звичаями і традиціями народу, мову якого вивчають. Науково-педагогічні працівники кафедри поєднують принципи комунікативності та системного вивчення функціонально-структурних особливостей мови, використовуючи як традиційні, так і нові інтерактивні форми і методи навчання.
Навчально-методична робота є основним фокусом діяльності на кафедрі. Проводиться робота секцій іноземної (англійської та німецької) мови, професійно орієнтованої англійської мови, української мови за професійним спрямуванням та української мови як іноземної.
На сьогодні актуальним виявляється питання використання інноваційних технологій у процесі професійного навчання. Вважаємо, що запровадження мультимедійних технологій, зокрема електронного освітнього середовища MOODLE, є найважливішою складової освітнього процесу, адже створює умови для інтерактивного спілкування. Використовуючи мультимедійні технології, викладачі представляють інформацію в абсолютно новій та ефективній формі, користуючись можливістю зробити її більш повною, цікавою та наближеною до тематики професійного спілкування.
Опубліковано навчально-методичні посібники, серед яких основні: підручники «Іноземна мова: підручник для здобувачів 1 рівня вищої освіти» «Oral Topics for sports students", «Rehabilitation techniques in sports medicine», «Olympic Glimpses», методичні рекомендації «Dance Sport», «Biathlon», «Heavy weight athletics», «Track-and-Field Athletics», «Професійна комунікація іноземною мовою у менеджменті порушень діяльності опорно-рухового апарату», «Професійно орієнтована іноземна мова для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціалізації Кіберспорт» та розмовник «Олімпійці розмовляють англійською» (у трьох частинах).
На кафедрі щорічно проводиться курс підготовки до складання єдиного вступного іспиту (ЄВІ), створений відповідно до сучасних вимог до вступу на навчання для здобуття ступеня магістра на основі здобутого ступеня вищої освіти (освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліста). Він спрямований на підготовку до тестування з іноземної мови для визначення й оцінювання мовленнєвої компетентності з урахуванням Загальноєвропейських рекомендацій з мовної освіти (рівень В1-В2).
З серпня 2022 року НПП кафедри стали членами ГО «Спілка освітян України», підтримують постійний інформаційний зв’язок з організацією, а також беруть активну участь у її громадській і науковій діяльності.
Науково-педагогічні працівники кафедри української і іноземних мов здійснюють науково-дослідну роботу у межах НДР «Інноваційні технології навчання мов та професійного перекладу у процесі підготовки фахівців з фізичної культури і спорту», яка знаходить відображення у наукових статтях та тезах доповідей на всеукраїнських та міжнародних науково-методичних конференціях, зокрема за кордоном. Під час проведення в університеті міжнародних конференцій, конгресів, симпозіумів вони разом з кращими студентами систематично працюють як перекладачі з делегаціями різних країн.
У межах університетської наукової діяльності на кафедрі щорічно проходять такі наукові заходи, як конференція «Науково-методичне підґрунтя удосконалення системи навчання мовам у закладі вищої освіти спортивного профілю», семінар «Інноватика в навчанні та викладанні мов у вищому навчальному закладі спортивного профілю», круглий стіл «Фахова підготовка іноземних громадян в Україні: сучасний стан та перспективи розвитку».
На кафедрі працює науковий студентський гурток, де здобувачі мають можливість проводити наукові пошуки і дослідження у межах їхньої освітньо-професійної програми. Результати цієї роботи проходять апробацію під час студентських науково-методичних конференцій, які проводять на кафедрі української та іноземних мов: «Загальноуніверситетська науково-практична конференція з іноземної мови «Студент та олімпійський спорт» серед здобувачів першого освітнього рівня; загальноуніверситетська відкрита платформа (конференція) для здобувачів 2 рівня вищої освіти; «Університетський відкритий майданчик для презентації результатів дослідницької роботи здобувачів 2-го освітнього рівня»; загальноуніверситетська студентська науково-методична конференція «Лінгвістичні та країнознавчі аспекти вивчення української мови».
Міжнародна діяльність кафедри розпочалася з 1950-х років, адже з того часу на кафедрі здійснюють мовну підготовку фахівців з фізичної культури і спорту − громадян різних країн. Дипломи про вищу освіту та присвоєння наукових ступенів одержали понад 1800 іноземних громадян з багатьох країн, а саме: Алжиру, Анголи, Афганістану, Болгарії, В'єтнаму, Венесуели, Гвінеї, Греції, Ізраїлю, Індії, Іраку, Ірану, Йорданії, Єгипту, Ємену, Кіпру, Китаю, Колумбії, Корейської Народно-Демократичної Республіки, Коста-Рики, Куби, Лівану, Лівії, Маврикію, Мозамбіку, Монголії, Марокко, Непалу, Нікарагуа, Німеччини, Перу, Польщі, Сенегалу, Сирії, США, Сьєрра-Леоне, Танзанії, Таїланду, Тунісу, Угорщини, Фінляндії, Швеції та інших.
Підготовче відділення для іноземних громадян було створене у Національному університеті фізичного виховання і спорту України 1992 року. Його випускниками стали понад 900 осіб. Студенти вивчають російську або українську (за вибором) мову, загальноосвітні дисципліни (біологію, хімію, фізику, інформатику, математику, креслення та ін.), щоб надалі навчатися у вищих навчальних закладах медико-біологічного, інженерно-технічного та гуманітарного профілю.
Іноземні студенти − це об'єкт особливої уваги колективу кафедри. Навчальну та виховну роботу з ними активно проводять її викладачі, які не тільки викладають мови, а й співпрацюють із земляцтвами і представництвами відповідних держав. Основною метою такої роботи є систематизація країнознавчих та суспільно-політичних знань іноземців, поглиблення їх професійного світогляду, ознайомлення з різноманітними аспектами розвитку суспільства незалежної української держави на сучасному етапі.
Робота з обміну досвідом та розгалуженням мережі міжнародних зв'язків університету є перспективним завдання кафедри української та іноземних мов.
Спортивна робота (сторінка в розробці)
Новини та події кафедри
Відповідальний за спортивну роботу – Дерябін Сергій Дмитрович
Тел. +38 (044) 287-53-47, дод. 31-75
E-mail: laborant_inoz@ukr.net
Склад кафедри
Наукова робота
Науково-методичні конференції, семінари та круглі столи
за участю професорсько-викладацького складу кафедри
української та іноземних мов
Назва конференції: Науково-методичне підґрунтя удосконалення системи навчання мовам у закладі вищої освіти спортивного профілю
Дата проведення: третя п’ятниця січня
Місце проведення: аудиторія 2.203 або онлайн
Початок: 14.00
Традиційно конференція відбувається на кафедрі університету. У її роботі беруть участь науково-педагогічні працівники кафедри. Під час проведення конференції висвітлюються актуальні питання методичного та педагогічного спрямування, такі як форми, методи, засоби викладання іноземної мови, інноваційні технології освітнього процесу у ЗВО спортивного профілю; мета і завдання професійно орієнтованого навчання іноземної мови у ЗВО спортивного профілю; виклики сьогодення щодо дистанційного навчання; метод проектів як технологія вивчення іноземної мови іноземної мови у ЗВО спортивного профілю; особливості формування лексичних навиків у студентів закладів вищої освіти спортивного профілю. Також розглядаються питання перекладацького і лінгвістичного характеру – и особливості перекладу термінології та текстів спортивної тематики; омонімічні відношення німецьких/англійських запозичень у лексичній системі української мови.
Назва семінару: Інноватика в навчанні та викладанні мов у вищому навчальному закладі спортивного профілю
Дата проведення: друга середа лютого
Місце проведення: аудиторія 2.203 або онлайн
Початок: 14.00
Традиційно конференція відбувається на кафедрі університету. У її роботі беруть участь науково-педагогічні працівники кафедри. У програмі передбачено обговорення доповідей на актуальні науково-методологічні теми. Зокрема, висвітлюються актуальні питання дидактичного та педагогічного спрямування, такі як інноваційні технології освітнього процесу у ЗВО спортивного профілю; особливості вивчення спортивної лексики; використання сучасних інформаційних та мобільних технологій на заняттях з української та іноземних мов; дидактична система організації самостійної роботи здобувачів вищої освіти. Також розглядаються питання перекладацького і лінгвістичного характеру – фразеологічні звороти у спортивній термінології; лексичні особливості української спортивної мови тощо.
Тема круглого столу: Фахова підготовка іноземних громадян в Україні: сучасний стан та перспективи розвитку.
Дата проведення: третя середа квітня
Місце проведення: аудиторія 2.203 або онлайн
Початок: 14.00
Традиційно конференція відбувається на кафедрі університету. У її роботі беруть участь науково-педагогічні працівники кафедри. У програмі передбачено обговорення доповідей щодо традиційної організації освітнього процесу у ЗВО й закономірностями міжособистісної та міжкультурної взаємодії. Зокрема, досліджується специфіка адаптації іноземних здобувачів до навчання у закладах вищої освіти України. Обговорюються питання культурного взаємовпливу, у процесі якого відбуваються зміни корегування мотивів освітньої діяльності іноземних громадян. Іншим важливим питанням для вивчення є інноваційні технології в навчанні української мови здобувачів-іноземців спортивних спеціальностей, які передбачають розвиток міжпредметних зв’язків, переорганізацію їхньої самостійної роботи, використання комп’ютерних технологій, добір і структурування змісту освітніх курсів.
Контакти
Кафедра Української та іноземних мов
вул. Фізкультури 1, м. Київ-150, 03150
кафедра української та іноземних мов, корпус 2, кім. 309-318
Тел.: +38 (044) 287-53-47, додатковий 31-75
E-mail: laborant_inoz@ukr.net