Методичний семінар-нарада завідувачів кафедрами (курсами) з підготовки фахівців за спеціальністю «227 Фізична терапія, ерготерапія», 12 квітня 2019 р., м. Дніпро, Україна
В рамках IV Всеукраїнського з’їзду фахівців зі спортивної медицини та лікувальної фізкультури «Сучасні досягнення спортивної медицини, фізичної та реабілітаційної медицини - 2019» 12 квітня 2019 р. відбувся методичний семінар-нарада завідувачів кафедрами (курсами) з підготовки фахівців за спеціальністю «227 Фізична терапія, ерготерапія». У великій конференц-залі Палацу студентів Дніпровського національного університету ім. Олеся Гончара зібрались представники 48 закладів вищої освіти України, в яких представлено цю спеціальність.
В методичному семінарі-нараді взяли участь: Мруга М.Р., державний експерт Директорату вищої освіти та освіти дорослих МОН України (м. Київ); Лазарєва О.Б., голова НМПК МОН України за спеціальністю «227 Фізична терапія, ерготерапія» скликання 2016/2019 р.р., д.фіз.вих., професор завідувач кафедри фізичної терапії та ерготерапії Національного університету фізичного виховання і спорту України (м. Київ);
Завідувачи кафедр та викладачі закладів вищої освіти (ЗВО), де проводиться підготовка фахівців зі спеціальності «227 Фізична терапія, ерготерапія».
Мругою М.Р. була представлена доповідь «Регулювання, перспективи та проблеми підготовки та працевлаштування фахівців реабілітаційних спеціальностей», в якій розкрито декілька питань щодо становлення цієї спеціальності. Огляд сучасного законодавства щодо розвитку науки в Україні показав, що після виходу Наказу МОН України від 06.11.2015 №1151 «Про особливості запровадження переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти» (Перелік-2015), затвердженого постановою КМУ від 29.04.2015 р. № 266, було встановлено відповідність нових наукових і практичних спеціальностей, як за змістом, так і за шифром таким, що існували до цього згідно Наказу МОН молодь спорту від 14.09.2011 р. № 1057 (Перелік-2011).
Згідно цим документам виникла нова спеціальність «227 Фізична терапія, ерготерапія», до якої увійшли програми, що базуються на принципах: фізичної терапії, ерготерапії, реабілітації в освіті, лікувальної фізкультури, медичної реабілітації, реабілітація нетрадиційними методами та інші філософії. Сьогодні спеціальність 227 представлено у 58 ЗВО, серед них за структурою університети фізичної культури і спорту – 4, багатопрофільні національні / державні університети – 15, педагогічні – 6, медичні та медсестринські – 8, технічні / неспеціалізовані ЗВО – 10, приватні університети – 15. Кількість студентів, які проходять навчання за цією спеціальністю, наведено у табл. 1.
Табл. 1. Кількість студентів, які проходять навчання за спеціальністю «227 Фізична терапія, ерготерапія»
Рівень освіти | Бюджет | Контракт | Заочна | Усього |
Бакалавр | 1000 | 3222 | 2586 | 6808 |
Бакалавр вступ на базі школи | 207 | 826 | 123 | 1155 |
Бакалавр вступ на базі молодших спеціалістів або іншої освіти | 78 | 495 | 1153 | 1732 |
Магістр | 334 | 741 | 947 | 2022 |
Магістр (вступ) | 232 | 509 | 661 | 1402 |
Мруга М.Р. вказала, що за останні роки значну увагу приділяли доступу до професії 227: відбулися зміни у Класифікаторі професій, прийняті кваліфікаційні характеристики, доповнено перелік посад в закладах охорони здоров’я, проведено оновлення тарифних розрядів, розроблено та затверджено стандарт вищої освіти на рівні бакалавра.
Спеціальність 227 має певну міжнародну підтримку. Так, зараз в Україні реалізується програма ЄС Еразмус+ у сфері вищої освіти за участі ЗВО України, а саме спільний проект – REHAB. В пріоритеті зазначені вища освіта та суспільство. Як партнери в цьому проекти виступають:
Латвійська академія спортивної педагогіки, Латвія
Національний університет фізичного виховання і спорту України, Україна
Львівський державний університет фізичної культури, Україна
Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського, Україна.
Сумський державний університет, Україна
Литовський університет спорту, Литва
Університет фізичного виховання ім. Юзефа Пілсудського у Варшаві, Польща
Європейська федерація адаптованої фізичної активності
Університет прикладних наук Сатакунта, Фінляндія
ДО «Центр тестування» при МОЗ України
Проект спрямовано на 3 основні цілі: підвищення професійного потенціалу професорсько-викладацького складу університетів, розробка нових ресурсів викладання / навчання / оцінки, створення спеціальної освітньої інфраструктура, необхідної для забезпечення на національному рівні нової професійної програми з фізичної терапії.
Завдання проекту:
1. Оновити та переглянути поточні програми підготовки бакалаврів з фізичної терапії (2018–2020 рр.) шляхом впровадження перехідної програми на основі аналізу змісту програм університетів-партнерів;
2. Розробити освітню програму підготовки магістрів з фізичної терапії (починаючи з 2019/2020 рр.), що поєднує професійні компетентності зі спортивної фізичної терапії та адаптованої фізичної активності у реабілітації;
3. Підвищити професійні компетентності викладацького та професійного персоналу, у тому числі підготувати близько 40 кваліфікованих викладачів для викладання фізичної терапії (2019–2020 рр.);
4. Створити освітню інфраструктуру для фізичної терапії на партнерській основі;
5. Впровадження пілотних магістерських програм на базі нових змістових та інноваційних підходів у навчанні (починаючи з 2019/2020 рр.), до 2022 р. – до 200 випускників.
Є надія, що така міжнародна співпраця буде плідною та в спеціальність буде привнесене певне упорядкування.
Другий доповідач Лазарєва О.Б. більш докладніше висвітлила питання «Стандартизації підготовки фізичних терапевтів та ерготерапевтів». Нею було представлено стандарти підготовки спеціаліста на рівні бакалавра та магістра (повний текст стандартів знаходиться на сайті МОН України) з обґрунтуванням їх окремих розділів, надано приклад навчального плану спрямованого на опанування компетентностей фізичного терапевта та ерготерапевта в рамках проекту – REHAB, програми ЄС Еразмус+. Доповідач також детально висвітлила низку проблем. Серед них: недостатня кількість кадрів, які можуть здійснювати підготовку фахівців з спеціальності «227 Фізична терапія, ерготерапія» відповідно до міжнародних вимог і стандартів; відсутність готовності працюючих викладачів, які можуть бути задіяні до підготовки фахівців з фізичної терапії, ерготерапії, змінитися відповідно до викликів сьогодення (Програми «Навчання вчителів»); низький рівень інформаційного, методичного та матеріального забезпечення навчального процесу для підготовки фахівців з фізичної терапії, ерготерапії різних освітніх рівнів; автоматичне «переліцензування» згідно таблиці відповідності переліку наукових спеціальностей (Перелік 2011) та Переліку галузей знань та спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти (Перелік 2015), наказу МОН України від 6.11.2015 р. № 1151; недостатні вимоги до ліцензування, при якому бажано щоб при оцінці якості науково-педагогічного складу звертали першочергову увагу на наявність докторів і кандидатів наук з фізичного виховання та спорту за спеціальністю 24.00.03 – фізична реабілітація, та наявність клінічних баз для проведення клінічної практики студентів; недостатність спеціалізованих підрозділів з висококваліфікованими профільними фахівцями для забезпечення клінічної практики; створення системи безперервного професійного розвитку фізичних терапевтів та ерготерапевтів з урахуванням відповідних кваліфікаційних характеристик (наказ МОЗ № 1171 від 07.11.2016 року).
Урегулювання відносин між навчальними закладами, які готують фахівців за спеціальністю «227 Фізична терапія, ерготерапія», та установами, що підпорядковані Міністерству охорони здоров’я України та Міністерству соціальної політики України, для створення діючих на постійній основі клінічних баз дозволить забезпечити формування фахових компетентностей на належному рівні та інтегрування фізичних терапевтів та ерготерапевтів у сучасну мультидисціплінарну модель надання лікувально-реабілітаційних послуг.
Існуюча гостра потреба у фахівцях з реабілітації призвела до того, що 58 ЗВО на сьогоднішній день готують фахівців за цим напрямом освіти.
Іншою проблемою є працевлаштування фізичних терапевтів та ерготерапевтів в закладах охорони здоров’я України. Автор зазначив, що не дивлячись на затвердження кваліфікаційних характеристик у Довіднику кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 78 «Охорона здоров'я») Наказом МОЗ України від 13.12.2018 року, це не дає випускнику можливості працевлаштуватись у заклад охорони здоров’я в зв’язку з відсутністю відповідної спеціальності в переліку у наказі МОЗ № 385 від 28.10.2002 «Про затвердження переліків закладів охорони здоров'я, лікарських, провізорських посад та посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров'я», яким керуються головні лікарі медичних закладів при прийнятті фахівця на посаду. (зараз можемо констатувати, що набрав чинності зареєстрований в Міністерстві юстиції України19 квітня 2019 р. за N 417/33388 наказ МОЗ № 668 від 25.03.2019 «Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров'я України від 28 жовтня 2002 року N 385», який передбачає наявність Лікарів фізичної та реабілітаційної - п.139 в Переліку лікарських посад у закладах охорони здоров'я; фізичні терапевтів та ерготерапевтів - в новому "Переліку посад професіоналів у галузі охорони здоров'я у закладах охорони здоров'я"; асистентів фізичних терапевтів та асистентів ерготерапевтів - в новому "Переліку посад фахівців у галузі охорони здоров'я у закладах охорони здоров'я".
Нажаль принциповими залишилися проблеми, пов’язані з розрахунками співвідношення штатних одиниць реабілітаційного напрямку в закладах охорони здоров’я до кількості пацієнтів. Існуюча система унеможливлює надання якісної реабілітаційної допомоги.
Відокремлення нового самостійного напряму підготовки фахівців з фізичної терапії та ерготерапії потребує розробки методології підготовки навчання таких кадрів. Прийняття Стандарту вищої освіти України за першим (бакалаврським) рівнем, галузі знань 22 «Охорона здоров’я», спеціальності 227 «Фізична терапія, ерготерапія», затвердженого і введеного в дію наказом МОН України від 19.12.2018 р. № 1419, який регламентує порядок атестації здобувачів першого рівня вищої освіти за цією спеціальністю, трохи спрощує це завдання. Але невирішеною залишається питання підготовки на другому (магістерському) рівні вищої освіти та освітньо-науковому рівні PhD, яку і намагається вирішити ЗВО реалізуючи проект – REHAB в рамках програми ЄС Еразмус+ у сфері вищої освіти України.