Лабораторія теорії і методики спортивної підготовки та резервних можливостей спортсменів
Основний напрям наукових досліджень лабораторії – вивчення особливостей мобілізації функціональних резервів організму і формування функціональної підготовленості кваліфікованих спортсменів у процесі адаптації до напруженої спортивної діяльності, як основи для розробки критеріїв управління адаптаційними процесами.
Лабораторія ТМСПРМС вирішує основні завдання:
- Вивчення особливостей прояву фізичної працездатності та мобілізації функціональних можливостей організму в процесі термінової та довготривалої адаптації кваліфікованих спортсменів до тренувальних і змагальних навантажень, що пов'язані зі змінами в регуляції фізіологічних функцій.
- Розробка базово-методологічної основи оцінки рівня мобілізації функціональних резервів і створення загальних та індивідуальних моделей функціональної підготовленості кваліфікованих спортсменів, представників різних видів спорту.
- Визначення основних напрямів підвищення ефективності реалізації функціонального потенціалу організму спортсменів та оцінки їх термінових адаптаційних реакцій і особливостей довгострокової адаптації.
- Моніторинг процесу адаптації спортсменів і управління тренувальним процесом з урахуванням критеріїв фізіологічної регуляції.
- Науково-методичне забезпечення навчального процесу НУФВСУ, фахівців у сфері фізичної культури і спорту, а також спортивної підготовки кваліфікованих спортсменів та осіб, які займаються фізичною культурою.
Оцінка функціональної підготовленості спортсменів у динаміці спортивного вдосконалення проводиться на підставі комплексного підходу:
- визначення особливостей прояву фізичної працездатності та реакцій кардіореспіраторної системи на фізичні навантаження різного характеру;
- оцінка функціонального стану серцево-судинної системи;
- визначення особливостей вегетативної регуляції, аналіз особливостей варіабельності серцевого ритму;
- оцінка властивостей нейродинамічних функцій і психоемоційного стану спортсменів, а також електронейроміографічних досліджень;
- визначення основних параметрів складу тіла, щільності кісткової тканини: антропометрія, денситометрія;
- аналіз змісту спортивного тренування і аналіз змагальної діяльності спортсменів.
Сфера науково-практичної діяльності лабораторії ТМСПРМС – комплексний контроль структури функціональної підготовленості спортсменів при проведенні етапних комплексних обстежень та оцінка змін функціонального стану спортсменів збірних команд України з видів спорту на навчально-тренувальних зборах і спортивних змаганнях.
Розробка практичних рекомендацій щодо вдосконалення системи науково-методичного та медико-біологічного забезпечення спортсменів збірних команд України з урахуванням етапу та періоду спортивної підготовки у напряму зниження рівня ризику перенапруження спортсменів, як наслідок застосування максимальних за об’ємом та інтенсивністю тренувальних і змагальних навантажень.
Лабораторія ТМСПРМС є основною базою для викладачів, а також студентів, магістрантів і аспірантів для проведення наукових досліджень. На експериментальній базі лабораторії проводяться навчальні заняття за розробленими програмами спецкурсів, а саме: «Визначення функціональних можливостей організму спортсменів», «Сучасні методи досліджень у спорті вищих досягнень», «Функціональна діагностика», а також лекції та практичні заняття в рамках дисципліни «Загальна теорія підготовки спортсменів» та «Адаптація та функціональні резерви спортсменів».
Співробітники лабораторії проводять цикл лекцій та практичних занять для тренерів збірних команд України з видів спорту у центрі підвищення кваліфікації та післядипломної освіти НУФВСУ.
Склад лабораторії
Обладнання
Ергоспірометрична система Oxycon Pro (корпорація VIASYS Healthcare, США-Німеччина, Erich Jaeger)
Діагностична стаціонарна ергоспірометрична система призначена для практичного використання у кардіології, спортивній медицині, спортивних тренуваннях, фізичній реабілітації, пульмонології, професійній медицині з метою дослідження реакції кардіореспіраторної системи на різні дії за лабораторних умов – моделювання стандартних і максимальних навантажень на ергометрі (підбір ергометра залежить від виду спорту і спеціалізації спортсмена), а також на гіперкапнічні та гіпоксичні газові суміші.
Система проводить швидкий і точний газоаналіз. У комплексі використано об'ємний цифровий високочастотний сенсор дихання турбінного типу з невеликим мертвим простором, що має незначний опір (менше 0,1 кПа/л/с при 15 л·с-1) і не обмежує потік повітря (0 – 15 л·сек-1) у всьому діапазоні фізіологічно актуальних значень. Високошвидкісний датчик аналізатора кисню диференційно-парамагнітного типу, діапазон вимірювань 0–100% O2, точність 0,05 %, постійна часу Т90 </= 40 мс. Аналізатор вуглекислого газу – високошвидкісний датчик поглинання в інфрачервоній області, діапазон вимірювань 0–15% СO2, точність 0,05 %, постійна часу Т90 </= 40 мс.
У діагностичній ергоспірометричній системі є програми вимірів: СРЕТ, спірометрії (Spirometry/Flow-Volume), «вдих за вдихом» («Breath-by-Breath»), усередині дихального циклу («Intra-Breath»), ЕКГ-стрес (ECG) тощо. Діагностична система дозволяє виконувати одночасно спірометричні стандартні тести та ЕКГ-тест під час навантаження на біговій доріжці у вигляді одного комбінованого дослідження. При цьому відзначається виняткова стабільність ізолінії під час тривалих ЕКГ-тестів з навантаженням, при відображенні ЕКГ використовується 10 с інтервал і проводиться автоматичне виявлення аритмії.
Прилад портативний (120х110х45 мм), маса вимірювальної системи (570 г), зручно розміщується на тілі спортсмена (фіксується на плечах), що дозволяє з високою точністю проводити найрізноманітніші програми тестування при виконанні спортсменом фізичних вправ (дій) різної складності.
Проводиться безперервна комп'ютерна обробка даних газообміну, спірометрії і пульсометрії у реальному масштабі часу. Всі дані вимірювань об'єднано в одній системі, яка забезпечує їх детальний аналіз та інтерпретацію.
Телеметрія дозволяє передавати дані на велику відстань (до 1 км) з моніторингом у режимі реального часу і/або зберігати дані на внутрішньому носії інформації (на спеціальній карті-чіпі).
У комплексі використано об'ємний цифровий високочастотний сенсор дихання турбінного типу з невеликим мертвим простором, який має незначний опір і не обмежує потік повітря у всьому діапазоні фізіологічно актуальних значень. Датчик O2 електрохімічний, діапазон вимірювань 0–35 % O2, точність 0,1 об’єм %, постійна часу Т90 </= 100 мс, датчик СО2 – діапазон вимірювань 0–13% СO2. Система відповідає стандартам з контролю якості ISO 9001, EN 29001/СЕ, має захист пацієнта від ураження струмом, шляхом повністю ізольованих підсилювачів типу IEC 601-1 BF, а також відповідає ERS і ATS рекомендаціям.
Ергометр тредміл LE-200 (корпорація VIASYS Healthcare, США-Німеччина)
Ергометр призначений для практичного використання у кардіології, спортивній медицині, спортивних тренуваннях, фізичній реабілітації, пульмонології, професійній медицині з метою дослідження реакції дихальної та серцево-судинної систем на фізичні навантаження різного характеру.
Ергометр має два RS232 інтерфейси COM1 і COM2, а також підключення до персонального комп’ютера, електрокардіографа, ергоспірометричної системи, системи визначення тиску крові, принтеру тощо.
Ергометр дозволяє точно та надійно задати швидкість і градієнт підйому при виконанні тестів з використанням фізичних навантажень, що відповідає міжнародним стандартам. Діапазон швидкості 0–40 км·годину-1, дозвільна здатність для установки швидкості 0,1 км·годину-1, градієнт 0–25 %, дозвільна здатність для установки градієнта 0,1 %, розмір бігової частини 170х65 см, максимальне навантаження на доріжку до 200 кг.
Ергометр має бездротове вимірювання частоти серцевих скорочень з використанням поясів «Polar» і передавача, а результати вимірювань передаються безпосередньо на персональний комп’ютер ергоспірометричної системи Oxycon Pro. Ергометр має зовнішній термінал користувача з кнопковим управлінням. Ергометр управляється за допомогою програмного забезпечення окремо від персонального комп'ютера та за допомогою програмного забезпечення ергоспірометричної системи Oxycon Pro.
Система відповідає стандартам з контролю якості ISO 9001, EN 29001/СЕ, а також має захист пацієнта від ураження струмом.
Ергометр тредміл «Laufband» (SWISS TIMING, Німеччина)
Ергометр призначено для зимових видів спорту з метою дослідження реакції дихальної та серцево-судинної систем на фізичні навантаження різного характеру. Ергометр дозволяє точно і надійно задати швидкість і градієнт підйому при виконанні тесту з використанням фізичних навантажень, що відповідає міжнародним стандартам. Діапазон швидкості 0–12 м·с-1, діапазон кутів нахилу від -20° до +120°, регулювання полотна автоматичне. Розмір бігової поверхні 3000х4500 мм.
Ергометр має бездротове вимірювання частоти серцевих скорочень із використанням поясів «Polar», а також передавача.
Ергометр управляється за допомогою програмного забезпечення.
Система відповідає стандартам з контролю якості ISO 9001, EN 29001/СЕ, а також має захист пацієнта від ураження струмом.
Велоергометр Monark-894E (Швеція)
Велоергометр призначено для практичного використання у спортивній медицині, спортивних тренуваннях, професійній медицині з метою проведення анаеробних тестів.
Програмне забезпечення має додаткові можливості налаштування із гарним графічним представленням. Можливість різної установки модифікацій анаеробних тестів із 3-ма різними стартовими опціями (контролем частоти педалювання) та часом тривалості тесту: діапазон від 5 секунд до 99 хвилин, збільшення потужності навантаження через кожну 1 секунду, що дозволяє легко використовувати стандартний Wingate-тест.
Ергометр оснащено простим механічним та електронним налаштуванням, потужність гальмівної системи 0-1400 W, наявність маятникової системи калібрування та ваги для регулювання навантаження з високою точністю його дозування.
Електронне табло ергометра відображає кількість оборотів педалей за 1 хвилину, ЧСС, час у хвилинах і секундах, швидкість у км за 1 год., пройдену дистанцію у км, а також кількість витрачених калорій та потужність навантаження у Ватах.
Система відповідає стандартам з контролю якості ISO 9001.
Ергометр веслувальний Concept – II (США)
Ергометр призначено для оцінки різних параметрів працездатності для академічного веслування (при моделюванні умов проходження різних дистанцій).
Система зміни навантаження: аеродинамічна (опір повітря, безступенева). Вимірювання пульсу з використанням портативного пульсометра Polar. Довжина ергометру – 240 см, ширина – 60 см, висота – 90 см.
Комп'ютер РМ3 відображає: швидкість, час, пройдену дистанцію, середню швидкість, кількість гребків, ритм (гребки·хв-1), витрачені калорій, частоту серцевих скорочень, а також гістограми та діаграми навантаження, інтегровані програми тренування. Можливість збереження до 30 тренувань у пам'яті. Графічне відображення профілю тренування (3 різні режими): сила всіх гребків у Ватах або змагання із човном PaceBoat.
Підключення ергометру до IBM – сумісного персонального комп’ютеру дає можливість використовувати його для подальшого аналізу тренувального заняття та участі у віртуальних змаганнях.
Ергометр веслувальний Paddlelite
Ергометр для веслування на байдарках і каное, веслувального слалому, що дозволяє вимірювати біодинамічні характеристики рухів спортсмена. Бортовий комп'ютер дозволяє визначати час, пройдену дистанцію, швидкість, максимальну і середню потужність, темп (гребки·хв-1) та ритм, прийом ЧСС (Polar).
Ергометр «Biometer» (Albrecht Fahnemann, Финляндия)
Ергометр призначений для імітації рухів в плаванні. Вбудовані програми тестів дозволяють реалізовувати 9 режимів (програм) виконання фізичного навантаження різної по поєднанню потужності і інтенсивності її виконання. Комп'ютер відображає: швидкість, час, пройдену дистанцію, середню швидкість, кількість гребків, ритм (гребки·хв-1), довжину гребка (крок).
Монітори серцевого ритму «POLAR RS 800G3» (Фінляндія) та «Garmin Forerunner 305» (США)
Мобільна навігаційна система вимірювання відстані, темпу, частоти серцевих скорочень на базі супутникової глобальної системи позиціонування (GPS), призначена для практичного використання в області комплексного педагогічного та біологічного контролю у спортивній медицині, спортивних тренуваннях (біг, велоспорт, лижний спорт тощо), фізичній реабілітації, професійній медицині з метою дослідження реакції серцево-судинної системи на тестові навантаження різної інтенсивності за природних умов середовища.
Система включає: мобільну систему для дослідження реакції серцево-судинної системи на фізичні навантаження за природних умов тренувального та змагального процесу, за умов спеціального комплексного тестування.
Пульсометри POLAR RS800SD з сенсорами POLAR S3 STRIDE SENSOR ™ WIND, Garmin Forerunner 305 – датчик частоти пульсу з визначенням швидкості руху та варіабельності ритму серця.
Монітори серцевого ритму дозволяють проводити безперервну обробку сигналів GPS і ЧСС із визначеною експериментатором дискретністю; мають об'єм пам'яті для багатогодинного запису динаміки зміни реєстрованих показників темпу і ЧСС у реальному масштабі часу; мають можливість комп'ютерної обробки даних у прикладній програмі: база даних спортсменів, динаміка ЧСС, швидкість, пройденої відстані, підсумки показників за період підготовки тощо; мають стандартний інтерфейс для швидкого і легкого сумісництва як з комп'ютером, так і з іншими приладами. Усі дані вимірювань об'єднано в одному програмному пакеті, який забезпечує їх детальний аналіз та інтерпретацію.
Монітори серцевого ритму – мобільна система дозволяє позбутися прив'язки об'єкта дослідження до ергометру (бігової доріжки, велоергометру, веслового або плавального ергометру) та проводити дослідження за межами лабораторії за умов спортивних тренувань і змагань спортсменів. Монітори серцевого ритму відповідають стандартам з контролю якості ISO 9001. Конструкція мобільної системи забезпечує водонепроникність.
Біохімічний аналізатор-фотометр «Vario Photometer II» (Diaglobal)
Напівавтоматичний біохімічний аналізатор призначено для лабораторного дослідження у спортивній медицині з метою вивчення показників крові у спортсменів на всіх етапах тренувальної діяльності, з використанням стандартних наборів реактивів. Спектр мобільної лабораторії досить широкий і дозволяє визначити 19 різних біохімічних показників крові, а саме гемоглобін, гематокрит, еритроцити, лактат, глюкозу, сечовину, тригліцериди та ін.
Мобільна лабораторія компактна, легко транспортується (розмір: 45x36x14 см; вага: 3,8 кг). Складається з кейса з вкладеними в нього фотометром і комплектом необхідних для проведення дослідження приладдям, а саме, зарядного пристрою, мініцентрифуги, піпетки на 500 мкл, батареї, капілярів на 10 мкл, мікропіпетки, підставки для кювет, письмового приладдя.
Наявність в транспортному кейсі всіх необхідних доповнень забезпечує:
• мобільне використання приладу користувачем в будь-який час і в найрізноманітніших умовах.
• швидкий результат (приблизно протягом 3 хв.) В екстрених умовах.
• можливість серійних і паралельних вимірювань.
• реагенти готові до використання, які поставляються в круглих кюветах.
• пам'ять: до 5 тис. результатів.
• живлення від електромережі, батарейок або акумуляторів (9В).
Діапазон вимірювання абсолютних величин від -0,999 до 2,000 по довжині хвилі, діапазон виміру по концентрації від 0,000 до 9999, відтворюваність < 0,005 А при А = 1.0, фотометрична точність < 1 % при А = 1.0. Вимога з техніки безпеки – німецький стандарт VDE.
Аналізатор електролітів картриджний «OPTI Lion» (OptiMedical, США)
«OPTI Lion» - компактний і легкий аналізатор електролітів (вага 3,6 кг), що працює на одноразових касетах. Аналізатор електролітів призначений для вимірювання в одній касеті Na+, K+, Cl‑, iCa і pH в зразках крові, сироватці та плазмі. Використовуються одноразові касети, що містять всі складові частини необхідні для калібрування, вимірювання зразка і локалізації відходів.
Для рН діапазон вимірювань становить від 6.6 до 7,8, точність 0,001, для Na+ діапазон вимірювань 100–180 ммоль·л-1, точність 0,1 ммоль·л-1, для K+ діапазон вимірювань 0,8–10 ммоль·л-1, точність 0,01 ммоль·л-1, для Cl– діапазон вимірювань 65–145 ммоль·л-1, точність 0,1 ммоль·л-1, для iCa діапазон вимірювань 0,3–2,0 ммоль·л-1, точність 0,01 ммоль·л-1.
Одноразова касета містить все що потрібно для калібрування, вимірювання зразка та збору відходів. Точний лабораторний результат отримується менш ніж за 3 хвилини Об`єм зразка: 125 мкл. Діапазон робочої температури від 10° до 32° С. Відносна вологість від 5 до 95 %. Вимірюється іонізований кальцій разом з pH при 37°C.
Аналізатор має інтерфейс (RS–232, ACII або ASTM формат), сенсорний дисплей (1/4 VGA, 115мм*87мм), на який виводяться результати вимірювання, кольорові піктограми, підказки, пам'ять до 200 результатів, а також вбудований термальний принтер.
Автоматична аспірація зразка виключає вплив оператора. «OPTI Lion» не потребує обслуговування, використовує одноразові касети з оптичними флуорісцентними датчиками. «OPTI Lion» рекомендується використовувати при проведенні термінових аналізів.
Автоматичний гематологічний аналізатор «MicroCC-20 Plus» (HTI, США)
MicroCC-20Plus- автоматичний гематологічний аналізатор на 20 параметрів, з диференціюванням лейкоцитів по 3-м субпопуляціям і побудовою 3-х гістограм.
Можливість визначення не тільки такі показників, як концентрація гемоглобіну (HGB), кількість еритроцитів (RBC), лейкоцитів (WBC), лімфоцитів (LYM) і тромбоцитів (PLT), але і ряду таких важливих параметрів, як середня концентрація гемоглобіну в еритроциті (MCHC ), середній об’єм еритроцитів (MCV), середній вміст гемоглобіну в еритроциті (MCH) та ін.
Управління здійснюється з великого кольорового сенсорного дисплея. Продуктивність: 60 аналізів за годину. Обсяг зразка становить всього 9,8 мкл. Три режими підрахунку: цілісна, капілярна і предразведенна кров. Пам'ять на 35000 результатів досліджених зразків. Всі результати досліджень виводяться на вбудований термальний принтер.
Електрокардіограф DX-NT-VKG (DX-Комплекси, м. Харків, Україна)
Область застосування даного комплексу: діагностика функціонального стану серцевого м'яза методом векторкардіографії (ВКГ) у спортсменів із різною спрямованістю тренувального процесу.
Комплекс використовується у практиці спортивної підготовки спортсменів при проведенні етапного контролю за лабораторних умов, а також поточного контролю на навчально-тренувальних зборах. Вимірювання проводяться в автоматичному режимі, є інтерфейс – паралельні та послідовні порти для передачі даних на комп'ютер і принтер.
У програмному забезпеченні проводиться розрахунок параметрів векторкардіограми: визначення просторової площі шлуночкової і передсердної петель; моментних просторових векторів, що формують цю петлю; кутів, що характеризують їх орієнтацію у просторі; кутів між низкою лежачими векторами; площі моментних трикутників; співвідношення векторів.
Накладення електродів для реєстрації просторової векторкардіограми по ортогональній системі відведень Венгера і Хупке з наступним математичним аналізом по Балу. Перед кожною зйомкою векторкардіограми проводиться калібрування не тільки по осі ОX, а й по осі ОУ. Мілівольт відповідає: для передсердь (Р) – 1 мВ = 200 мм, для шлуночків (QRS) – 1мВ = 20 мм. Але остаточні розрахунки проводяться: для петлі QRS – 1мВ = 10 мм, а для петлі Р – 1мВ = 100 мм.
Під час зйомки векторкардіограми на екрані монітору відображається «реальний запис» окремих петель Р, QRS, Т, а не електрокардіограми. Зйомка векторкардіограми продовжується до тих пір, поки оператор не вирішить, що вона може бути зупинена. Під час зйомки передбачено можливість переходу від перегляду петель Р до петель QRS. Петлі QRS і Т накладаються одна на одну і відображаються синхронно.
Для аналізу векторкардіограм передбачено можливість виведення на екран (і накладення) петель як окремо взятого обстеження, так і в річному, багаторічному циклах спортивної підготовки та їх довільне використання для подальшого детального аналізу. Усі векторкардіографічні петлі, в залежності від періоду підготовки (перехідний, підготовчий, змагальний тощо), мають певні кольори і можливість їх зміни оператором, а також вибору масштабу.
Крім того, передбачено перенесення всіх цифрових даних для їх обробки до програми Microsoft (Word, Excel, Access тощо).
Комп'ютерний електрокардіографічний комплекс CARDIOTEST (DX-системи, Україна)
Комплекс призначено для проведення електрокардіографічного дослідження спортсменів, для використання у лікувальних, науково-дослідних та інших медичних установах.
Принцип роботи полягає у зніманні біоелектричних потенціалів серця за стандартними відведеннями з подальшим їх посиленням, перетворенням у цифровий код та передачею на комп'ютер для подальшої обробки, зберігання й аналізу. Розміри підсилювача ЕКГ не більше 110х160х22 мм, маса не більше 0,4 кг, живлення комплексу здійснюється від порту USB персонального комп'ютера.
Час безперервної роботи комплексу не менше 24 год. Час встановлення робочого режиму після включення не більше 5 хв.
Програмний продукт «CardioTest» є невід'ємною частиною електрокардіографічного комп'ютерного комплексу CARDIOTEST і призначений для обробки, зберігання, аналізу та друку біоелектричних потенціалів серця, переданих у цифровому вигляді підсилювачем на комп'ютер. Система дозволяє вести структуровану базу даних спортсменів, яка містить індивідуальні картки спортсменів, записи реєстрованих сигналів, а також розрахунки їх параметрів і текстові заключення.
Під час аналізу кардіограми є можливість точно виміряти частоту, час і амплітуду різних комплексів. У системі CardioTest передбачено систему автоматичного аналізу аритмії серцевого ритму. Система аналізує кожен комплекс і наочно дає інформацію про синусовий ритм, а також про наявність передсердних, шлуночкових і вузлових ЕС.
Функція аналізу варіабельності серцевого ритму дозволяє наочно відображати і порівнювати нерівномірність інтервалів RR за допомогою різних графіків.
Нейродіагностичний комплекс Nicolet Viking Select (корпорація VIASYS Healthcare, США)
Система призначена для електронейрофізіологічних досліджень: міографії, визначення функціонального стану м'язів, викликаних потенціалів мозку (слухових, зорових, сомато-сенсорних) у спортивній медицині, фізичній реабілітації, медицини праці.
Система Viking Select дозволяє виконувати ряд досліджень нервової провідності (NCS), електроміографії (EMG) і досліджень викликаного потенціалу (EP). Система також має мультимодальні програми, а саме: інтраопераційний моніторинг (IOM), оброблена ЕЕГ (IOM w/PEEG) і програма MultiMode (MMP).
Окремі програми та додаткові аксесуари дозволяють конфігурувати систему Viking Select відповідно окремим потребам моніторингу в лабораторії, клініці та операційній.
Програмне забезпечення надає більше діагностичних можливостей і методик тестування – основні параметри функціонального стану і властивостей нервово-м'язового апарату, потенціали окремих м'язів, потенціали головного мозку (MNC, SNC, ANS, F-хвиля, Н-рефлекс, Blink-рефлекс, Т-рефлекс, QEMG, SFEMG, RR-інтервал QRS комплексу, симпатичну шкірну реакцію, тестування рухових одиниць та ін.). Система забезпечує проведення багатоканального тестування моторних і сенсорних волокон. Система дозволяє проведення ЗВП зі «спалахом», «LED окулярами» та «шаховим патерном».
Електронейродіагностичний комплекс має підсилювач на 8+2 каналу для одночасного зняття інформації з чутливістю від 1мкВ/ділення, а програмне забезпечення призначено для одночасного отримання інформації від декількох м'язів.
Система відповідає стандартам з контролю якості ISO – 9001 та ISO – 13485. Система призначена для безперервного застосування і відповідно до стандарту IEC 601-1 зараховується до класу I. За класифікацією Директиви щодо медичних приладів устаткування належить до класу IIb.
Комп'ютерна система «Діагност-1» (м. Черкаси, Україна)
Комп'ютерна система «ДИАГНОСТ-1», розроблена під керівництвом Н. В. Макаренко та В. С. Лізогуб, призначена для визначення індивідуально-типологічних властивостей вищої нервової діяльності та сенсомоторних функцій людини з переробки зорової інформації різного ступеня складності.
Система може бути використана для профорієнтації та профвідбору, оцінки функціонального стану організму за умов впливу на нього різних чинників зовнішнього і внутрішнього середовища.
Режими роботи – оптимальний, зворотного зв'язку, нав'язаний ритм; типи сигналів – геометричні фігури, слова, кольори, їх комбінації; зміна сигналів – автоматична; реєстрація результатів – автоматична.
В оптимальному режимі роботи визначається: ПЗМР – проста зорово-моторна реакція; РВ1-3 – реакція вибору одного сигналу з трьох; РВ2 – 3 – реакція вибору двох сигналів з трьох. Тривалість експозиції – для ПЗМР – 700, 900 мс; для РВ1-3 (РВ2-3) – 700, 900, 1200, 1500 мс. Пауза між пред'явленням сигналів – у діапазоні від 500 до 1900 мс. Кількість сигналів – 30, 50.
У режимі зворотного зв'язку існують підрежими роботи – РФР НП – визначення рівня функціональної рухливості нервових процесів; СНП – визначення сили нервових процесів. Початкова експозиція – 900 мс. Величина зміни тривалості пред'явлення сигналів при правильних і помилкових відповідях – 20 мс. Пауза між пред'явленням сигналів – 200 мс. Число сигналів – 120, 150, 200. Тривалість серії (для підрежиму СНП) – 2, 3, 4, 5, 10 хв.
У режимі нав'язаного ритму також можливе визначення РФР НП і СНП. Початкова швидкість експонування для підрежиму – визначення УФП НП і СНП – 20, 30 сигн/хв, підвищення швидкості – на 5 або 10 сигн/хв, пауза між пред'явленням сигналів – 200 мс, тривалість серії – 30 або 60 с;
У режимі «реакція на рухомий об'єкт» час руху об'єкта – 1000, 1500, 2000, 500 мс, кількість проходжень – 30; 10; 20; 40; пауза між пред'явленням сигналів – від 500 до 2500 мс;
У режимі теппінг- тест час виконання тесту, сек. – 30, 60, 10, 20, 120 с.
Програмно-апаратний комплекс для психологічного тестування «БОС-Тест-Професіонал»
Комплекс «БОС-Тест-Професіонал» призначений для проведення психологічної та психофізіологічної діагностики, тренінгів саморегуляції з використанням технології біокерування. Комплекс дозволяє реєструвати час обмірковування відповідей на питання психологічного тестування, і, тим самим, проводити додатковий аналіз тимчасових характеристик психологічного тестування. Для всіх методик передбачена зручна настройка і ведення звітних форм, автоматична обробка результатів тестування і надання підказок по їх інтерпретації. Є можливість реєстрації частоти серцевих скорочень (ЧСС) і часу реакції (мс).
Психофізіологічне тестування на основі «Ігрового Біокерування» з моделюванням можливої лінії поведінки під час появи стресовості ситуації або підвищення психологічного чи емоційного напруження під час виконання завдання
- До діагностичних можливостей комплексу також відносяться:
- діагностика інтелектуально-мнестичної сфери;
- діагностика емоційно-особистісної сфери;
- діагностика мотиваційно-вольової сфери;
- діагностика здібностей саморегуляції і оцінка стресостійкості на основі тесту «Віра-Ралі»;
- прогноз успішності професійної діяльності в умовах підвищеної стресогенності.
Кінезіологічна система для спортивної медицини
Кінезіологічна система складається з 4-х бездротових датчиків, які є зручним технічним засобом реєстрації біопотенціалів спортсмена при виконанні ним різних вправ. Тип реєстрації потенціалів – біполярний. Сигнали які реєструються: ЕМГ, ЕКГ, КГР, дихання, акселерометр, гіроскоп.
В першу чергу датчики орієнтовані на реєстрацію біопотенціалів м'язів (електроміограми) для моніторингу їх активності в процесі виконання руху. Паралельно з електроміограма можна реєструвати електрокардіограму, а також отримувати інформацію про положення тіла або кінцівок за допомогою показань акселерометра і гіроскопа.
Бездротові датчики є зручним технічним засобом реєстрації біопотенціалів спортсмена при виконанні ним різних вправ. Відсутність проводів дозволяє мінімізувати рухові артефакти і дає можливість детально аналізувати ті процеси, вивчення яких було недоступно досліднику при використанні дротових приладів.
Використання в спортивній медицині бездротових датчиків дозволяє проводити:
• багатоканальний он-лайн запис м'язової активності під час рухів спортсмена;
• експрес оцінку якості м'язової активності при під час тренувань;
• оцінку індивідуальних властивостей м'язової активності за параметрами потужності, швидкості рухів (удари, поштовхи), координації, стомлюваності;
• кінезіологічні дослідження, необмежені рухами проводів;
• оцінку і прогноз результативності тренувального процесу;
• оцінку серцево-судинної адаптації і компенсації при навантаженнях;
• вивчення паттернів рухів.
Програмне забезпечення надає можливості обробки рухових комплексів; спектральної оцінки сигналів; виявлення швидких і повільних хвиль; проводити груповий аналіз м'язової активності; виявляти індивідуальні особливості спортсменів; підвищити ефективність тренувального процесу; класифікувати патерни рухів.
Ультразвуковий денситометр «Sunlight Omnisense-7000» (Sunlight Medical LTD, Ізраїль)
Використовуючи метод денситометрії (ультразвуковий апарат «Sunlight Omnisense 7000»), можна достовірно вимірювати швидкість ультразвуку в кістках, закритих шаром м'яких тканин, яка залежить від щільності, еластичності, архітектури кісткової тканини, товщини кортикального шару і, таким чином, є основою для оцінки міцності кісток. Ультразвуковий денситометр дозволяє визначити мінеральну щільність кісткової тканини; кальцієвий баланс; схильність кісток до переломів; Z-критерій
Т-критерій, наявність остеопенії або остеопорозу. Денситометрія дає можливість прогнозувати розвиток остеопорозу, а також швидко, точно і безпечно визначити вміст у кістковій тканині мінеральних речовин, схильність кісткової тканини до переломів і травм.
Ваги-аналізатор складу тіла «Tanita» (Tanita Europe GmbH., Япония)
Аналізатор складу сегментів тіла призначено для практичного використання у спортивній медицині, професійній медицині з метою дослідження складу сегментів та ваги тіла спортсменів. Система дозволяє проводити точне і надійне вимірювання складу сегментів тіла спортсменів. Серед вимірюваних параметрів: BMI – ваговий індекс, BMR – базальний рівень метаболізму, FAT % – відсоток жирової тканини у тілі, FAT MASS – вага жирової тканини у тілі, FFM – вага без жирової тканини
TBW – загальна кількість води у тілі, TARGET BF % – режим цільового % вмісту жирової тканини, FAT TO LOSE/GAIN – оцінка ваги жирової тканини, яку необхідно зігнати або наростити для досягнення цільового відсотка жирової тканини.
Аналізатор складу сегментів тіла має окремі режими для обстеження як спортсменів, так і пересічних громадян. Система відповідає стандартам з контролю якості ISO 9001.