Засідання Секції з фізичної культури і спорту Відділення вищої освіти Національної академії педагогічних наук України 30-31 жовтня 2018 р., м. Луцьк
30-31 жовтня 2018 р. на базі Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки (база практики – спортивно-оздоровчий табір «Гарт») відбулося відкрите засідання Секції з фізичної культури і спорту Відділення вищої освіти Національної академії педагогічних наук України.
В роботі Секції взяли участь – ректори спеціалізованих вищих навчальних закладів, провідні вчені галузі фізичної культури і спорту: голова секції, доктор екон. наук, професор, ректор Національного університету фізичного виховання і спорту України Є.В. Імас, доктор біол. наук, професор, ректор Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки І. Я. Коцан, заступник голови секції, доктор фіз. вих., професор, перший проректор з науково-педагогічної роботи НУФВСУ М.В. Дутчак, доктор пед. наук, професор, ректор ХДАФК О.Ю. Ажиппо, перший проректор з науково-педагогічної роботи СНУ імені Лесі Українки А.В. Цьось, доктор фіз. вих., професор, проректор з науково-педагогічної роботи НУФВСУ О.В. Борисова, доктор фіз. вих., доктор наук з фізичного виховання, професор, проректор з наукової діяльності Придніпровської державної академії фізичної культури і спорту, Н.В. Москаленко, вчений секретар Секції з фізичної культури і спорту Відділення вищої освіти НАПНУ, д.фіз.вих., професор, завідувач кафедри інформаційних та інноваційних технологій у фізичній культурі і спорті О.А. Шинкарук; професор, завідувач кафедри теорії і методики фізичного виховання НУФВСУ Т.Ю. Круцевич, доктор фіз. вих., професор кафедри біомеханіки та метрології НУФВСУ В.О. Кашуба, доктор фіз. вих., професор, завідувач кафедри теорії спорту та фізичної культури ЛДУФК Івана Боберського Ю.А. Бріскін, доктор фіз. вих., професор, директор НДІ НУФВСУ І.О. Когут, доктор габілітований, професор, директор інституту фізичного виховання, туристики і фізичної терапії Університету гуманістично-природничого ім. Яна Длугоша в Ченстоховій (Польща), головний редактор журналу «Physical Activity Revie» Яцек Вонщік, доктор техн. наук, професор, ректор Луцького НТУ П.П.Савчук, консультант секції з юридичних питань, завідувачка Науковим сектором європейського права Науково-дослідного інституту державного будівництва та місцевого самоврядування Національної академії правових наук України, кандидат юридичних наук М.В. Саннікова.
Секцію привітав ректор Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки Коцан Ігор Ярославович, який зазначив значущість галузі фізичної культури і спорту, підкреслив сучасні проблеми науки та плідну роботу в цьому напрямку Секції.
Голова Секції з фізичної культури і спорту Відділення вищої освіти НАПНУ, доктор економічних наук, професор, ректор Національного університету фізичного виховання і спорту України Імас Євгеній Вікторович наголосив, що Секція протягом своєї діяльності розглянула низку важливих для галузі питань щодо модернізації освітньої діяльності шляхом забезпечення формування інноваційної , максимального наближення навчання і виховання студента до його сутності, здібностей та врахування його особливостей, що буде сприяти максимальному саморозвитку і самореалізації особистості; формування сучасної системи цінностей у студентів, що сприяли б максимальній самореалізації кожного з них, утвердженню національної єдності; підвищення значущості наук про освіту та фізичну культуру і спорт в реформуванні освіти; здійснення якісної підготовки науково-педагогічних кадрів; здійснення відповідної роботи щодо формування у суспільстві умов до оздоровчої рухової активності та здорового способу життя для формування здоров'я громадян як найвищої соціальної цінності в державі, підготовки закону «Про фізичну реабілітацію». Підкреслив необхідність інтелектуалізації спорту.
В ході роботи було обговорено низку проблемних питань.
Член Секції з фізичної культури і спорту Відділення вищої освіти НАПНУ, доктор наук з фізичного виховання та спорту, професор, перший проректор Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки Цьось Анатолій Васильович доповів про досягнення, проблеми, перспективи реалізації програми "Подвійний диплом" в галузі фізичної культури і спорту, поділився досвідом роботи з польськими закладами вищої освіти. Члени Секції обмінялися думками з даного питання, обговорили поняття «спільний диплом», «подвійний диплом» та «два дипломи».
Голова Секції з фізичної культури і спорту Відділення вищої освіти НАПНУ, Президент Студентської спортивної спілки України, доктор економічних наук, професор, ректор Національного університету фізичного виховання і спорту України Імас Євгеній Вікторович наголосив увагу на інноваційному підході залучення учнів до рухової активності «Cool Games». Започаткування такого всеукраїнського спортивно-масового заходу для дітей 9–17 років «Cool Games» дозволить змінити ставлення школярів і школярок до фізичної культури, а уроки cтануть яскравими, цікавими та привабливими для нашої молоді. Організаторами цих змагань виступає Комітет з фізичного виховання та спорту МОН України та Українська федерація учнівського спорту. він зазначив, що 1-4 грудня Міжнародний дитячий центр «Артек» та Міжнародна тенісна академія в Пущі-Водиці відчинять двері для 550 дівчат і хлопців з 24 регіонів України та міста Києва, які змагатимуться у відбіркових естафетах, рухливих командних іграх та квестах «Біатлон», «Гулівер», «Angry Birds», «Конвеєр», «Сухий басейн», «Флеш», «Фортеця» тощо. Фінальні змагання відбудуться 4 грудня в спортивному комплексі «Меридіан». Кожна команда складатиметься з 22 учнів і учениць у трьох вікових категоріях 9–10 років, 11–13 та 14–17 років. Переможці старшої вікової категорії представлятимуть Україну на Educational Games в Афінах та Олімпії в березні 2019 року. Також області-переможці отримають інвентар для проведення змагань у майбутньому.
Члени Секції запропонували науковців з фізичного виховання, професорам Т.Ю.Круцевич та Н.В. Москаленко залучитись до вивчення даного напрямку та внести пропозиції щодо розвитку «Cool Games» та залучення дітей до таких ігор.
Доктор габілітований, професор, директор інституту фізичного виховання, туристики і фізичної терапії Університету гуманістично-природничого ім. Яна Длугоша в Ченстоховій (Польща), головний редактор журналу «Physical Activity Revie» Яцек Вонщік поділився досвідом просування наукового журналу «Physical Activity Revie» в міжнародні наукометричні бази та безпосередньо в базу даних Scopus.
Продовженням обговорення проблем галузі фізичної культури і спорту був виступ доктора наук з фізичного виховання, професора, проректора з наукової діяльності Придніпровської державної академії фізичної культури і спорту, Москаленко Наталії Василівни стосовно Нової української школи як школи Європейського союзу. Вона зазначила, що реформування змісту загальної середньої освіти передбачає розроблення принципово нових державних стандартів загальної середньої освіти, які повинні ґрунтуватися на компетентнісному та особистісно-орієнтованому підході до навчання, враховувати вікові особливості психофізичного розвитку учнів, передбачати здобуття ними умінь і навичок, необхідних для успішної самореалізації в професійній діяльності, особистому житті, громадській активності. Зазначені стандарти повинні також ґрунтуватися на Рекомендаціях Європейського Парламенту та Ради Європейського Союзу “Про основні компетентності для навчання протягом усього життя”. Ключовими компетентностями, які визначено в Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти "Нова українська школа" на період до 2029 року є спілкування державною і рідною в разі відмінності мовою, спілкування іноземними мовами, математична грамотність, компетентності в природничих науках і технологіях, інформаційно-цифрова компетентність, уміння навчатися впродовж життя, соціальні і громадянські компетентності, підприємливість та фінансова грамотність, загальнокультурна грамотність, екологічна грамотність і ведення здорового способу життя. Вона зазначила, що переглянуто програми для навчання у початковій школі, їх оновлено, в основі наскрізні теми для базової школи, актуальні сьогодні для нашого суспільства, і актуальні для дітей, серед яких — безпека і здоров'я людини, це громадянська активність, охорона навколишнього середовища і сталий розвиток.
Член Секції з фізичної культури і спорту Відділення вищої освіти НАПНУ, проректор з науково-педагогічної роботи Національного університету фізичного виховання і спорту України Борисова Ольга Володимирівна ознайомила всіх присутніх з науковими заходами, які відбудуться у листопаді. Так, в Києві в Національному університеті фізичного виховання і спорту України відбудуться Міжнародні конференції: 21-22 листопада 2018 року - «Сталий розвиток і спадщина у спорті: проблеми та перспективи» і 28-29 листопада 2018 року - «Актуальні проблеми спортивної медицини».
За ініціативи Комітету з фізичного виховання МОНУ на обговорення було висунуто проекту Положення про Центр студентського спорту вищого навчального закладу. Член Секції з фізичної культури і спорту Відділення вищої освіти НАПНУ Борисова Ольга Володимирівна ознайомила з основними розділами Положення, підкреслила необхідність таких центрів в закладах вищої освіти для розвитку спорту та впровадження рухової активності серед молоді.
Заступник Голови Секції з фізичної культури і спорту Відділення вищої освіти НАПНУ Дутчак Мирослав Васильович доповів про сучасний розвиток електронного спорту в світі та в Україні, про проведення Всеукраїнських змагань з електронного спорту серед здобувачів вищої освіти «Ukrainian University Open 2018», присвячених Міжнародному дню студентів та запросив всі заклади вищої освіти взяти участь в даному заході.
Заступником голови Секції з фізичної культури і спорту Відділення вищої освіти НАПНУ д.фіз.вих., професором Мирославом Васильовичем Дутчаком було висунуто на обговорення питання про прийняття нового члена до складу Секції – доктора наук з фізичного виховання і спорту, професора, проректора з наукової діяльності Придніпровської державної академії фізичної культури і спорту Москаленко Наталію Василівну. Всі члени Секції підтримали пропозицію.
Секцією прийнято рішення щодо заснування та реєстрації електронного наукового журналу англійською мовою, засновниками якого будуть спеціалізовані заклади вищої освіти, з подальшим його просуванням до наукометричних баз. Запропоновано створити робочу групу для підготовки відповідних документів.
В дискусії взяли участь всі присутні члени секції та запрошені.
Також було проведено круглий стіл за тематикою «Центр студентського спорту вищого навчального закладу: проблеми та перспективи діяльності». Модераторами виступили: Голова Секції з фізичної культури і спорту Відділення вищої освіти НАПНУ, доктор економічних наук, професор, ректор Національного університету фізичного виховання і спорту України Імас Євгеній Вікторович; доктор наук з фізичного виховання та спорту, професор, проректор з науково-педагогічної роботи Національного університету фізичного виховання і спорту України Борисова Ольга Володимирівна; доктор наук з фізичного виховання та спорту, професор, перший проректор з науково-педагогічної роботи Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки Цьось Анатолій Васильович. В круглому столі взяли участь члени Секції, науково-педагогічні працівники Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки та Луцького транспортного університету.
Головою секції Євгенієм Вікторовичем Імасом було внесено пропозицію провести наступне засідання в січні 2019 року. Всі члени Секції підтримали пропозицію.
д.фіз.вих, професор О.А. Шинкарук